מערכת תופים

מערכת תופים היא כלי נגינה ממשפחת כלי ההקשה, מערכת התופים מורכבת ממספר תופים ומצילות בעלי אופי שונה המשולבים יחד ועליהם מנגן מתופף אחד, אלו הם התופים והמצילות המשולבים במערכת התופים.

התופים במערכת תופים

תוף סנר

תוף סנר או באנגלית Snare drum הוא התוף הנמצא במרכז מערכת התופים, תחתיו מתוחה רשת מתכת אשר נותנת לו סאונד קריספי וחד ולכן הצליל של הסנר ייחודי ביחס לשאר התופים במערכת, תוף הסנר הגיע אלינו מתופי הצעידה בהם משתמשים במצעדים הצבאיים באחיזת מקלות קלאסית כאשר התוף מתוח על הגוף.

תוף סנר
תוף סנר

האזינו לסאונד של תוף סנר.

טמטמים

טמטמים (Toms) הם קבוצת תופים (בדרך כלל 1, 2, 3 או 4) אשר נמצאים כחלק ממערכת התופים ולרב תלויים על תוף הבס, להם צליל עמוק ועמום ביחס לסנר ולבס, הטמטמים משמשים לרב ל"מעברים" ולמקצבים לטיניים.

טמטמים
תוף טמטם

האזינו לסאונד של טמטם.

פלור טם

פלור טם (Floor Tom) הוא טמטם בעל רגליי מתכת המונח על הרצפה, הפלור טם הוא ממשפחת הטמטמים ויש לו את הצליל הנמוך ביותר מבני משפחתו.

תוף דוד
פלור טם

האזינו לסאונד של פלור טם.

תוף בס

תוף בס (Kick / Bass Drum) כשמו כן הוא, התוף הגדול ביותר במערכת התופים ובעל הצליל הנמוך ביותר מתוך כל תופי המערכת, בתוך הקונספט של מערכת התופים מנגנים על תוף עם הרגל הבס בעזרת פדל.

תוף בס
תוף בס

האזינו לסאונד של תוף בס.

מצילות במערכת תופים

היי האט

היי האט (Hi-Hat) מורכב מ2 מצילות, מצילה עליונה ומצילה תחתונה, אותן ניתן לפתוח ולסגור עם הרגל באמצעות פדל, כאשר ההיי האט במצב סגור ומקישים עליו עם מקל תופים מקבלים צליל גבוה וחד וכאשר הוא נמצא במצב פתוח ומקישים עליו מקבלים צליל פתוח וארוך. מתופפים לרב משתמשים בהיי האט להחזקת קצב בשמיניות, שש עשרייות וכדומה.

מצילות היי האט
מצילות היי האט

האזינו לצליל של היי האט.

רייד

רייד (Ride) היא הגדולה מבין המצילות שבמערכת התופים, מצילת הרייד בעלת צליל פתוח וארוך וגבוה ובמרכזה פעמון, את מצילת הרייד ניתן לשמוע בנגינת הסווינג של מתופפי הג'ז, בפזמוני רוק ופופ ועוד.

מצילת רייד מצילת רייד

קראש

קראש (Crash) היא מצילה בעל צליל של אפקט חד וחותך, בה משתמשים לרב בתחילת או בסיום קטע בתוך שיר, מצילת הקראש קטנה מהרייד בגודלה ולכן בעלת צליל גבוה יותר, בסגנונות  רוק כבד משתמשים בקראש לשמירה על הקצב כמו ברייד ובהאיי האט.

מצילת קראש
מצילת קראש

קראש – רייד

קראש – רייד היא מצילה המשלבת מאפיינים של מצילת הקראש ומאפיינים של מצילת הרייד במצילה אחת.

ישנם סוגים נוספים של תופים אותם ניתן למצוא כחלק ממערכות תופים עליהם יתווסף חומר בהמשך במאמר זה, בנוסף לרשותך הסבר על מה הם תופים אלקטרוניים.

מערכת תופים עשויה קרח

צפו בקטע הבא בו המתופף מנגן על מערכת תופים קפואה מתפרקת תוך כדי נגינה ועם קצת עזרה לא נשאר ממנה כלום בסוף.

בסרטון הבא תוכלו לראות איך נעשתה מערכת התופים מקרח.

מערכת תופים

תוכן רלוונטי